DOM W LESIE  I  POD WARSZAWĄ

inwestor: prywatny

projekt: 2020

realizacja: 2022

pow. użytkowa: 230 m2

architektura: Aleksandra Wcisło-Rzeźniczak, Bartosz Rzeźniczak

konstrukcja: Wojciech Haremza

instalacje: Marcin Kaczmarek

realizacja : w trakcie

rzut domu w lesie parter
rzut domu w lesie piętro

Jednym z głównych założeń projektu domu w lesie było zachowanie możliwie dużej ilości drzew, które rosły na działce. Bryła budynku, mimo że prosta i minimalistyczna, faktycznie „omija” drzewa i niemal się między nie „wciska”.

Głównym założeniem funkcji budynku jest wydzielenie dużej strefy dziennej, strefy z sypialniami dzieci i oddzielenie ich od strefy dla rodziców, dla których stworzone jest oddzielne piętro z zielonym dachem.

Chcieliśmy, by budynek – na tyle, na ile to możliwe – znikał w lesie. Stąd duże przeszklenia na przestrzał, które od wnętrza można przysłonić zasłonami, by zyskać prywatność. One też dają poczucie mieszkańcom przebywania cały czas w lesie. Drugim powodem użycia dużych przeszkleń było usytuowanie budynku na działce. Strefa dzienna zwrócona jest na północ ze względu na piękny las, a od południowej strony działka graniczy z zabudowanym sąsiadem. By „złapać” jak najwięcej słońca do wnętrza, zaprojektowaliśmy świetlik w strefie dziennej w miejscu, gdzie przez korony drzew przebijało się najwięcej słońca (wyznaczyliśmy dokładnie to miejsce w czasie wizyty na działce).

Wiszący w narożniku kominek ma spełniać funkcję dekoracyjną z żywym ogniem, nie zasłaniając widoku na las.

Naturalnym materiałem w takiej bliskości lasu wydało się drewno, które sprawia,  że bryła wtapia się w drzewa, a i z czasem – tak jak las – naturalnie będzie się zmieniać. Ściana z betonu architektonicznego ma dać poczucie możnego wsparcia dla przewieszonej bryły sypialni.