DOM PRZEŁAMANY TU_5 I  pod Poznaniem

inwestor: prywatny

projekt: 2020

pow. użytkowa: 280 m2

architekci: Aleksandra Wcisło-Rzeźniczak, Bartosz Rzeźniczak

dom przełamany nowoczesna stodoła
dom przełamany drewniana elewacja nowoczesna stodoła
dom przełamany nowoczesna stodoła
dom przełamany

DOM PRZEŁAMANY

Dom Przełamany został zaprojektowany dla pary, której hobby jest muzyka. Działka, dla której powstał projektu Domu Przełamanego, znajduje się w niewielkiej odległości od jeziora, a najciekawszy widok rozpościera się na stronę zachodnią. To dwie ogromne zalety terenu, ale też ogromne wyzwanie dla projektu.

Słońce zachodnie wchodzi do budynku głęboko, stąd niskie szerokie okno kadrujące zapierający dech w piersiach widok na łąki i las, zadaszone, by je ograniczyć. To zadaszenie przy salonie i kuchni daje możliwość wyjścia na poranną kawę w deszczowy dzień na zewnątrz.

Budynek „łapie” natomiast słońce ogromnym przeszkleniem w ścianie szczytowej, skierowanej na południe. Na tle tego okna zaprojektowaliśmy galerię dostępną schodami z salonu, gdzie jest miejsce na bibliotekę. Z głównej sypialni i łazienki rozpościera się widok na jezioro i łąki. Pomieszczenie nad garażem to studio muzyczne z ogromnym oknem z widokiem, ale też z okiennicami, żeby móc przysłonić zbyt mocne słońce.

Lokalizacja w wielkopolskiej wsi determinowała użycie drewna na elewacji tak jak i bryłę, która nawiązuje swoimi proporcjami do stodoły.